جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

طرف قرارداد با بیمه آتیه سازان و کانون بازنشستگان تامین اجتماعی

طرف قرارداد با بیمه آتیه سازان و کانون بازنشستگان تامین اجتماعی

مرکز تخصصی درمان سرگیجه

کلینیک پیشرفته شنوایی سنجی و سمعک ترنم

Vertigo

درمان سرگیجه

رابطه بین تعادل و شنوایی از نظر آناتومیک اثبات شده است. گیجی یا سبکی سر یکی از بیماری‌های شایعی است که ناشی از اختلالات مایع موجود در گوش داخلی است. سرگیجه ای در اثر اختلال در گوش داخلی یا سیستم دهلیزی گوش اتفاق می افتد، سرگیجه محیطی یا دهلیزی نام دارد.

سرگیجه چیست؟

به احساس چرخش دورانی در سر سرگیجه میگویند، هنگامی که دچار این حس شوید شما یا محیط اطراف تان در حال حرکت یا چرخش است، در اصل سرگیجه یک نوع بیماری نیست بلکه جزو یکی از نشانه‌های انواع بیماری ها است و می تواند بیماری های زیادی را در بر بگیرد و بیشتر زمانی اتفاق می‌افتد که مشکلی در گوش داخلی، مغز یا مسیر عصب وجود داشته باشد.

مدت زمانی سرگیجه مشخص نیست و ممکن است موقتی و طولانی باشد همچنین ممکن است ناگهانی به وجود آید تا و چند ثانیه طول می کشد یا زمان بیشتری ادامه داشته باشد، اگر سرگیجه طولانی مدت باشد و چند روز ادامه پیدا کند می تواند زندگی شما را مختل کند و می تواند نشانه یک مشکل جدی باشد.

سرگیجه ممکن است در هر سنی و در هر شرایطی به وجود آید اما معمولاً در افراد بالای ۶۵ سال بیشتر اتفاق می‌افتد، علت یا نشانه های آن در هر فرد متفاوت است.

به وجود آمدن سرگیجه در دوران بارداری تو چه علت است؟

یکی از علائم شایع ای که در دوران بارداری وجود دارد حالت تهوع و سرگیجه است، و ممکن است باعث تغییرات هورمونی شود که این تغییرات بر مایعات بدن تاثیر می گذارد.

در مایع گوش داخلی می تواند علائمی مانند سرگیجه، عدم تعادل، وزوز گوش و احساس پری گوش را به همراه داشته باشد. معمولاً در بین زنان باردار در سه ماهه اول بارداری سرگیجه وجود دارد و ممکن است در برخی درسه ماهه سوم سرگیجه به وجود آید.

علائم سرگیجه چیست؟

وقتی یک فرد دچار سرگیجه می شود احساس می کند که سر یا اطراف آن در حال چرخش و حرکت است، اما سرگیجه فقط یک علامت و نشانه است و می‌تواند در کنار علائم دیگری به وجود آید مانند:

 • مشکل در تعادل
 • سبکی سر
 • تهوع و استفراغ
 • احساس پری گوش
 • سردرد
 • وزوز گوش
 • مشکلات بینایی

- برای درمان سرگیجه به کجا مراجعه کنم؟

اگر شما هم در خود سرگیجه احساس میکنید می توانید به مرکز تخصصی درمان سرگیجه کلینیک ترنم که از متخصص شنوایی سنجی و دستگاه های پیشرفته در این زمینه استفاده می نماید، برای توانبخشی و از بین بردن سرگيجه خود استفاده کنید. 

توانبخشی سرگیجه

تست های تعادل

علت به وجود آمدن سرگیجه چیست؟

سرگیجه یک بیماری نیست بلکه نشانه بروز برخی بیماری ها و مشکلات است و بیماری های مختلفی وجود دارد که می تواند باعث بروز سرگیجه شود که معمولاً ناشی از عدم تعادل در گوش داخلی یا مشکل در سیستم عصبی مرکزی است.

لابیرنتیت : این اختلال زمانی به وجود می‌آید که عفونت باعث التهاب لابیرنت گوش داخلی شود که در این قسمت عصب دهلیزی حلزونی قرار گرفته است، کار این عصب رساندن اطلاعات درباره حرکت سر، موقعیت و صدا به مغز است.

در این بیماری فرد در کنار سرگیجه می تواند علائم و نشانه های دیگری داشته باشد مانند کم شنوایی، سردرد، درد گوش و وزوز گوش.

نوریت وستیولار : عفونت باعث به وجود آمدن این بیماری می شود که در نتیجه باعث التهاب عصب دهلیزی می شود می‌توان  گفت نوریت وستیبولار شبیه به لابیرنتیت است اما تاثیری بر روی شنوایی فرد نمی گذارد.

این بیماری در کنار سرگیجه ممکن است علائم دیگری داشته باشد مانند تاری دید، حالت تهوع شدید و عدم تعادل.

کلستاتوم : یک بیماری است که باعث رشد غیر طبیعی پوست در گوش میانی می‌شود که دلیل بروز آن عفونت‌های مکرر است.

همانطور که این بیماری در پشت پرده گوش رشد میکند میتواند باعث آسیب به ساختار استخوانی گوش میانی می‌شود و گیجی و کم شنوایی را به همراه دارد.

انواع مانور سرگیجه چگونه است؟

اگر سرگیجه شما ناشی از سرگیجه وضعیتی خوش خیم باشد ممکن است تکنیکی به نام مانور اپلی به شما کمک کند.

ابتدا روی تخت بنشین و یک بالش را در پشت بدن خود قرار دهید سر را در زاویه ۴۵ درجه به سمت چپ بچرخانید و سر را در حالت ایستاده قرار داده و با شانه روی بالش دراز بکشید تا سر شما کمی خم شود و تخت را لمس کنم در این حالت ۳۰ ثانیه فرا نگه دارید و سپس سر را ۹۰ درجه به سمت راست بچرخانید و ۳۰ ثانیه در این حالت نگه دارید، سپس به آرامی بنشینید و پاها را به سمت راست تخت پایین بیاورید و چند دقیقه در حالی که گوش داخلی سازگار انجام می‌دهد نگه دارید به این نکته توجه داشته باشید که این حرکات برای کسانی است که سرگیجه خوش خیم گوش داخلی چپ را دارد اگر کسی سرگیجه خوش خیم گوش داخلی از راست را دارد باید جهت چرخش سر و بدن را مخالف چیزی که گفته شد حرکت دهد.

آزمون VNG

ویدئونیستاگموگرافی یکی از مفید ترین ازمایش های پاراکلینیکی در ارزیابی بیماران با شکایت سرگیجه و اختلال تعادل است که همراه با یک شرح حال خوب و معاینات اتولوژیک و نورولوژیک کامل می تواند در تشخیص علت سرگیجه بسیار مفید باشد.

آزمایش VNG شامل ۴ زیرآزمون است:

1. ارزیابی اکولار موتور (Ocular motor assessment)

که برای بررسی مسیر های مرکزی کاربرد دارد دارای ۴ زیرمجموعه است شامل آزمون نگاه خیره، تعقیب آرام، ارزیابی ساکادیک و ارزیابی اپتوکینتیک.

2. آزمایش وضعیتی داینامیک (Dynamic Positioning Test)

مرسوم ترین تست ارزیابی BPPV است دارای ۲ زیرآزمون زیر است:
مانور Dix-Halpike و مانور Horizontal head roll

3. آزمایش کالریک (Caloric Test)

تستی مفید برای تعیین سمت درگیر در ضایعات محیطی با مقایسه نیستاگموس های برانگیخته شده بین دو سمت است.

4. آزمایش وضعیتی استاتیک (Static Positional Test)

هدف از این آزمون، کشف وجود نیستاگموس به هنگام تغییر موقعیت سر است؛ در این آزمایش فرض بر این است که وضعیت سر به تنهایی عامل نیستاگموس ایجاد شده می باشد نه حرکت سر. بدیهی است تغییر وضعیت سر بیمار بدون حرکت وی غیر ممکن است، ولی با جابجایی آهسته بیمار می توان اثر حرکت سر را به حداقل رساند.

آیا ممکن است که سرگیجه ارثی باشد؟

سرگیجه لزوم ارثی نیست اما می‌توان نشانه‌های برخی از بیماری ها و سندروم ها باشند که برخی از این موارد شامل عوامل ژنتیکی میشود که در خانواده ها وجود داشته باشد و اگر کسی به طور مکرر دچار سرگیجه شود ممکن است به دلیل عوامل ژنتیکی ارثی به وجود آید.

برخی بیماری ها وجود دارد که به عوامل ژنتیکی بستگی دارد و می توان گفت که عوامل ژنتیکی باعث به وجود آمدن این بیماری ها می شود، که معمولاً پزشک برای بررسی علت های سرگیجه همیشه در مورد تاریخچه خانوادگی سوال می پرسد.

 • بیماری منییر خانوادگی
 • کم کاری دو طرفه دهلیزی
 • سرگیجه میگرنی
 • آتاکسی اپیزودیک خانوادگی

چه درمانی برای سرگیجه وجود دارد؟

به طور کلی ممکن است سرگیجه و علائم آن برطرف شود و به مرور زمان از بین برود اما اگر سرگیجه شدید باشد و به طور مداوم به وجود آید باید به مرکز توانبخشی سرگیجه مراجعه کرد علت به وجود آمدن از سرگیجه بررسی شود و بر اساس آن راه های درمانی پیشنهاد شود.

داروهای وجود دارد که می‌تواند علائم سرگیجه و برخی بیماری ها که باعث بروز سرگیجه می شوند را کاهش دهند مانند آنتی بیوتیک ها که برای عفونت های باکتریایی استفاده می‌شود همچنین آنتی هیستامین ها و ضد تهوع ها که می تواند حالت تهوع و بیماری های حرکتی را کاهش دهد.

سرگیجه دارای چند نوع است؟

سرگیجه دارای انواع مختلفی است که علت هر کدام از آنها با هم متفاوت است.

 • سرگیجه محیطی :

حدود ۸۰ درصد سرگیجه از این نوع است معمولاً ناشی از مشکلات گوش داخلی است.

اندام های ریزی در گوش داخلی وجود دارد که با ارسال پیام از طریق سیگنال های عصبی به مغز به نیروی جاذبه و موقعیت افراد پاسخ میدهد این موضوع باعث می شود که فرد در هنگام ایستادن دارای تعادل باشد هنگامی که در این سیستم تغییر به وجود می آید سرگیجه ایجاد می شود.

 • سرگیجه مرکزی :

این نوع سرگیجه مربوط به مشکلات سیستم عصبی مرکزی است که حدود ۲۰ درصد سرگیجه ها از این نوع است، این بیماری در مناطق مختلفی به وجود می آید مانند: ساقه مغز و مخچه

- بهترین مرکز توانبخشی سرگیجه کجاست؟

مرکز تخصصی توانبخشي سرگيجه کلینیک ترنم  یک مرکز پیشرفته برای توانبخشی سرگیجه می باشد که با کارشناسان متخصص و دستگاه های پیشرفته در این زمینه فعالیت می نماید. برای اطلاعات بیشتر می توانید با تلفن 86046125 تماس حاصل نمایید.

درمان سرگیجه

اگر شما هم در خود سرگیجه احساس میکنید می توانید به مرکز تخصصی توانبخشی سرگیجه کلینیک ترنم که از متخصص به نام شنوایی سنجی و دستگاه های پیشرفته در این زمینه استفاده می نماید، برای توانبخشی سرگیجه و درمان سرگيجه خود استفاده کنید. 

به طور کلی ممکن است سرگیجه و علائم آن برطرف شود و به مرور زمان از بین برود اما اگر سرگیجه شدید باشد و به طور مداوم به وجود آید باید به مرکز توانبخشی سرگیجه مراجعه کرد علت به وجود آمدن از سرگیجه بررسی شود و بر اساس آن راه های درمانی پیشنهاد شود.

مرکز تخصصی توانبخشي سرگيجه کلینیک ترنم  یک مرکز پیشرفته برای توانبخشی سرگیجه می باشد که با کارشناسان متخصص و دستگاه های پیشرفته در این زمینه فعالیت می نماید. برای اطلاعات بیشتر می توانید با تلفن 86046125 تماس حاصل نمایید.

2 دیدگاه

 1. حسام گفته:
  1 بهمن 1401

  سلام وقتتون بخیر برای انجام تست سرگیجه چه زمانی میتونم به کلینیکتون مراجعه کنم؟

  پاسخ
  • samaktaranom@gmail.com گفته:
   3 بهمن 1401

   سلام وقتتون بخیر. آدرس، شماره تلفن و ساعات کاری در پایین سایت نوشته شده.

   پاسخ

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *